Wpis

ŚREDNIOWIECZE – MOJA IRONIA LOSU

Ironia losu lubi mnie prześladować.
Tym razem chodzi o epokę średniowiecza, której nie znosiłam w czasach szkolnych.
Ciągło się to jak flaki z olejem, pełno dat i mnóstwo informacji.

Aż do tej pory!

Kiedy pojawił się pomysł na napisanie „Nemeris” wiedziałam już, że świat, który stworzę będzie przypominał czasy średniowieczne. Oczywiście na moich zasadach, ale wiele inspiracji będę czerpała właśnie z tej epoki.
I co się stało?
Zakochałam się! Średniowiecze mnie zauroczyło.
Co prawda nie chciałabym żyć w tamtych czasach, ale nauka i czytanie materiałów na ten temat sprawia mi dużo frajdy i przyjemności.

Na ten moment przerobiłam trzy książki autorstwa Frances i Josepha Gies.

Pozwolę sobie opisać krótko, jakich informacji zaczerpnęłam z każdej książki, abyście mogli się dowiedzieć co czeka Was, jeśli postanowicie sięgnąć po ten niesamowity zbiór materiałów, który zainspirował George’a R.R. Martin przy tworzeniu „Pieśni lodu i ognia”.

 

  • Życie w średniowiecznym zamku

Dwoje cenionych historyków oprowadzi Was po średniowiecznym zamku i opowie jak budowano wieże, kim był baron a kim szeryf. Jakie życie wiodła córka lorda? Jak wyglądał typowy dzień za zamku? Poznacie działania wojenne na zamek, jaką ważną rolę odgrywały wieże oblężnicze i katapulty oraz jakich forteli używano, aby zdobyć twierdzę przeciwnika.

 

  • Życie w średniowiecznym mieście

Zanurzycie się w średniowiecznym mieście. Odwiedzicie popularne wśród kupców Troyes, gdzie odbywały się słynne jarmarki. Dowiecie się jak wyglądały wtedy domy a Frances i Joseph Gies zaproszą Was do środka, byście poznali życie mieszczan. Na dodatek dowiecie się czym była kultura jedzenia, której bardzo mocno przestrzegano –

„[…] Człowiek spożywający posiłek powinien był powstrzymywać się od czkania, opierania się o stół, pochylania nad swoimi talerzem albo dłubania sobie w nosie, zębach czy paznokciach”.

Jak wyglądała przedsiębiorczość w tamtych czasach? Czy kobiety miały wtedy jakieś prawa? Jak ważny był dla ludzi kościół i religia? Skąd brano pieniądze na budowanie katedr i jak wyglądał średniowieczny plac budowy? Nie można też zapomnieć o nauce, chorobach i wyprawach krzyżowych. Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę – „Życie w średniowiecznym mieście”.

 

  • Życie w średniowiecznej wsi

Jak wyglądała wieś i władza we wsi? Jak ważny był feudalizm i trójpolówka dla chłopów? Dlaczego lordowie nie chcieli wydawać pieniędzy na usprawnienia ? Co groziło za ukrywanie obcych w swoich domach? Jak wyglądał wiejski sąd i jakie wyznaczał kary dla przestępców?

A oto krótki fragment od autorów książki:

„[…] byli oni ludźmi w większości takimi jak my. Nie jakimiś brutalnymi czy niemądrymi istotami, ale kobietami i mężczyznami wiodącymi życie w o wiele trudniejszym świecie: niewystarczająco wyposażonym w technologię, pozbawionym nauki i – prawie w zupełności – medycyny oraz obciążonym systemem społecznym opartym na wyzysku. Czasem protestowali, czasami nawet wzniecali rebelię, ale w większości dostosowali się do okoliczności. Sprawiając, że ich system działał, pomogli położyć fundamenty dla przyszłości.”

Zapraszam do lektury i również zachęcam do podzielenia się w komentarzach opinią na temat średniowiecza.
Czy w czasach szkolnych przepadaliście za nauką o tej epoce? A może jakaś inna epoka była Waszą ulubioną?

Pozdrawiam,

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Książki zapowiadają się bardzo ciekawie – koniecznie muszę je kiedyś przeczytać 🙂 W czasach szkolnych – jeśli mnie pamięć nie myli – najbardziej lubiłem starożytność [ale średniowiecze było tuż za nią;)].

    1. Zachęcam do lektury i dziękuję za Twój komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *